Tüp Testleri

Firmamız 09.10.2012 yılında, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Bu tarihten itibaren, bünyemizde bulunan tüm tüplerin test bakım ve boya işlemi tarafımızca yapılmış, önceliğimiz olan müşterilerimizin can ve mal güvenliğini her zaman korunmuştur.

Firmamıza test amacıyla gelen tüpler, özenle test-bakım ve boya işlemleri yapılarak, raporları ile beraber teslimi yapılmaktadır.

Test ve bakım işlemleri gazın cinsine ve kullanım yerine göre değişiklik göstermektedir. Genel bir ifade kullanmak istersek ortalama on yıllık bir periyodda bu işlemler yapılmaktadır. Solunum gazları, zehirli gazlar ve korozif gazlar bu işlemin dışında tutulmaktadır. Örneğin solunabilir Medikal Oksijen tüpleri sağlık sektörünün ana kalemlerinden biridir ve bu tüpler Özellikle akciğer hastaları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu gazların hastaya temiz ve sağlıklı ulaşması için beş yıllık bir süre öngörülmüştür. Hatta bu tüplerin iki buçuk yılda bir de gözle muayeneden geçmesi gerekmektedir.

Tüp testleri, tüplerin fiziksel ve kimyasal değişimlerinin gözlenmesi için test ve bakım işlemine alınmakta ve gerekli işlemler yapılarak kayıt altında tutulmaktadır. Tüplerin test işlemlerinden sonra içe verilen suyunda çok iyi bir şekilde kurutulması tüpün ömrü için gereklidir. Bu şekilde kurutulmadan devreye alınan tüpler çok kısa süre sonra iç korozyon nedeniyle hurdaya ayrılmaktadır. Tüp testleri Sanayi bakanlığının çıkarmış olduğu yönetmelik çerçevesinde, 1976 senesi öncesi tüplere yapılmamakta ve bu tüpler herhangi bir işlem yapılmadan doğrudan hurdaya ayrılmaktadır. Bu işlemin kademeli olarak her yıl uygulanacağı düşünülmektedir. 2016 yılı temmuz ayından sonrada 1980 yılı ve öncesi tüplerin hurdaya ayrılacağı bilinmektedir.

Firmamız 02.06.2014 yılında TÜV-SÜD ile yapmış olduğu karşılıklı görüşme ve firmamızın Esenyurt tesislerinde gerekli incelemeler neticesinde 2005 yılı itibarı başlamış olan Pi markalaması yapılmış tüplerin test ve bakım işlemlerini TÜV-SÜD firmasının vermiş olduğu belge ve gözetimi altında yapmaktadır. Ve test raporlarını düzenlemektedir.