Azot

Dünya atmosferinin %78’ ini oluşturur. Renksiz, kokusuz, tatsız ve toksik olmayan azot yanıcı değildir. İnört özelliği nedeniyle birçok uygulamada kullanılır. Yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda bazı reaktif metallerle, ayrıca oksijen ve hidrojen gazları ile bileşir.

Azot Gazının Özellikleri

Azot Gazının Kullanım Alanları

Seralgaz, çoğunlukla lazer kesim makinelerinde ve boru hattı temizleme işlemlerinde nitrojen satışı gerçekleştirmektedir. Paslanmaz çelik boru kaynağında da kaynak sırasında boruların içini temizlemek için kullanılabilir.

Seralgaz, kalite belgeleri ile %99,99 ve %99,999 (yüksek saflıkta) nitrojen gazları üretip piyasaya satmaktadır.

Tedarik Şekilleri ve Tüpler

Azot gazı, 5 Lt ve 600 Lt hacimli ve dolum basıncı 150, 200 ve 230 bar tüpler ve MTP ler ile taşınabilmektedir. Sıvı azot talep edilmesi durumunda 200 Lt, 600 Lt ve 1000 Lt lik sıvı kaplar veya tüketimin yüksek olması durumunda sabit tanklar ile tedarik sağlanabilmektedir.

Nasıl Kullanılır, Kullanımda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seralgaz olarak azot gazı tüketimi olan firmalara tesisat, mühendislik ve teknik destek vermekteyiz.

Nasıl Üretilir?

Kriyojenik hava ayrıştırma tesislerinde, distilasyon kolonunda sıvılaşmış havayı, farklı kaynama noktaları esasına göre komponetlerine ayırarak.
PSA sistemlerinde havanın emiş yapılıp aktif karbonlar ile oksijen, nem ve diğer safsızlıklardan arındırılması ile üretilmektedir.